Приказивање постова са ознаком Predrag Ivanović. Прикажи све постове
Приказивање постова са ознаком Predrag Ivanović. Прикажи све постове

четвртак, 6. мај 2010.

Pod sjajem zvezda

Predrag Ivanović Šimpa (1930-2010):
Kompozicija "Pod sjajem zvezda", nastala je kad sam bio u vojsci, u Kumanovu, 1957. godine. Predstavlja moj žal za Beogradom. Znate, tu pesmu napravio je Beograd, ja sam je samo prepisao od Beograda koji je postojao u meni. U vojsci sam ga sanjao, mislio o njegovim ulicama, ljudima, mostovima. Došao sam do nekog starog klavira u Domu armije, svirao, svirao, i tako je nastala.
Kad sam se vratio, odsviram je, ali nikog nije posebno impresionirala. Kažem: Ljudi, ne shvatate šta je ovo, uopšte ne liči na mene, ko zna šta je! - Ma, 'ajde! Oneo sam melodiju Miri Savić i ona je odmah, za dva sata napisala tekst. Žao mi je i neprijatno mi je što se ta kompozicija vezuje samo za mene, Mira je ostala anonimna. Zanimljivo je i to, da nekoliko godina nismo dobili odobrenje da je snimimo na radiju, dok je ploča snimljena pet godina posle nastanka kompozicije. Ponekad razmišljam o tome, kako su se prema nama poneli nečovečno, idiotski.
Darko Kraljić me je zamolio da uradim neki aranžman za film "Ljubav i moda", ja napravim "Devojko mala". Dok smo je snimali, pevušili smo "Pod sjajem zvezda", svi su bili oduševljeni:
- Pa, ona mora da uđe u film!
I ušla je. Darko Kraljić bio je veliki gospodin, mada dosta stariji od mene, sjajno smo sarađivali. Imali smo običaj da pevušimo dok sedimo u kafani. Svi zaćute, slušaju nas. Na povratku iz Montrea, svratimo u Veneciju i dok čekamo porudžbinu u kafani, tiho pevamo. Kafana se utiša, svi gledaju u nas, a mi pevamo, pevamo...
- Bravoooo! Verovatno su bili zapanjeni, ko su sad ovi?!
Nema pevača kome tada nismo bili muzička pratnja. Oni su se smenjivali na tronu popularnosti, prvo je to bila Nada Knežević, pa Lola Novaković, onda Senka Veletanlić... Biseru smo pratili kada je počela da peva, pre odlaska u Nemačku. Interesantno, nikad nismo pevali na "Beogradskom proleću", možda zato što istinski ne podnosim pevačka nadmetanja i smatram da ta vrsta sujete škodi umetnosti. Jedino su nas, 1964. naterali da pevamo na Opatijskom festivalu i osvojili smo drugu nagradu, sa kompozicijom Alfija Kabilja.

(izvor - NIN, 21. februar 2002.g.)

среда, 5. мај 2010.

Preminuo džez muzičar Predrag Ivanović

Poznati džez muzičar Predrag Ivanović preminuo je danas u 80. godini, saopštila je Radio televizija Srbije.
Ivanović je rođen 1930. godine u Beogradu, diplomirao je aranžiranje na koledžu Berkli. Svirao je klavir, trubu, pevao je i komponovao. Poznat je kao osnivač Vokalnog kvarteta Predraga Ivanovića.
Ovaj kvartet je bila muzička grupa koja je izvodila pop i džez muziku tokom kasnih pedesetih godina prošlog veka, u bivšoj Jugoslaviji. Grupu su činili Predrag Ivanović, Aleksandra Ivanović, Mara Janković i Velimir Bata Senić.
Njihova najpoznatija pesma je "Pod sjajem zvezda", koja se pojavila na saundtreku za film iz 1960. godine "Ljubav i moda".
Godine 1978. grupa je izdala istoimeni album za PGP RTS, koji predstavlja fuziju fanka, soula, džeza i popa, a na njemu su se našle nove pesme, ali i obrade stranih klasika.
(izvor -- BLIC)


четвртак, 19. март 2009.

Preminula pevačica Mara Janković


Jedna od najcenjenijih pop i džez pevačica na prostorima bivše Jugoslavije Mara Janković preminula je u Beogradu u 84. godini.
Rođena 8. marta 1926. godine u Zemunu, Mara Janković je od 50-ih godina prošlog veka pevala u vokalnoj grupi Predraga Ivanovića.
"Po mom mišljenju, bila je prva džez pevačica u SFRJ, i već 1946. godine je nastupala u Ljubljani sa dirigentom Bojanom Adamičem, koji je pisao aranžmane za nju", izjavio je Ivanović za agenciju Beta.
Ivanović je rekao da je Mara Janković počela sa njim da sarađuje od 1952. godine, i da je u Vokalnom kvartetu ostala do njegovog raspada 1974. godine.
Ta grupa je, između ostalog, ostala upamćena po izvođenju pesama "Devojko mala" i "Pod sjajem zvezda" u filmu "Ljubav i moda", iz 1960. godine.
Mara Janković je nastupala i solistički, održavši veliki broj koncerata sa Velikim džez orkestrom Radio Beograda, pod dirigentskom palicom Vojislava Bubiše Simića.
"Imala je zlatan glas. Divio sam se njenom akcentu srpskog jezika", rekao je Ivanović. "Bila je dobar radnik i drug. Ceo život je bila vesela i raspoložena, vesela i kad je plakala, a plakala je samo u seti. Svi smo je voleli", rekao je Ivanović. (izvor -- RTS, BEOGRAD)